2050 PH 1 x 80 mm, electronic cross-recess screwdriver
High-quality Wera Micro screwdriver for precision mechanical screwdriving. Lightning-fast twisting is possible by resting the hand on the twist cap and thanks to the fast-turning zone below the twist cap. No more time-consuming regripping. Power zone with integrated soft zones ensures the transmission of high loosening and tightening torques. Precision zone for the correct angle of rotation for adjustment work. The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection. Take it easy tool finder with color coding according to profiles and size stamping - for finding the required tool quickly and easily.
• Kraftform Micro Screwdriver for Phillips-Recess cross-slotted head screws
• Multi-component Kraftform Micro Handle for fast and ergonomic screw fastening
• With roll-off protection and rotating cap for fast twirling
• The Wera Black Point tip offers a perfect fit and optimized corrion protection.
• Output size PH1
• Kraftform Micro Screwdriver for Phillips-Recess cross-slotted head screws
• Multi-component Kraftform Micro Handle for fast and ergonomic screw fastening
• With roll-off protection and rotating cap for fast twirling
• The Wera Black Point tip offers a perfect fit and optimized corrion protection.
• Output size PH1
| Item no. | WL34548 |
| Model | 2050 PH |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05118024001 |
| Length | 177 mm |
| Width | 13 mm |
| Height | 13 mm |
| Length with packaging | 244 mm |
| Width with packaging | 82 mm |
| Height with packaging | 24 mm |
| Scope of delivery | PH 1x80 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 20.1 g |
| VDE | no |
| Screw type | PH1 |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Tool length | 177 mm |
| Handle length | 97 mm |
| Blade diameter | 4 mm |
| Blade length | 80 mm |
| Blade length in inches | 3.125 in |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |