Extraction unit V250 SC for soldering fumes incl. double arm, 230 V
• Double arm suction for manual soldering process
• portable system
• quick and easy installation allows the machine to be moved with the worktable
• low noise level
• comprehensive filtration options
• advanced carbon gas filter
• 99.99 % HEPA filtration
• duct size: 50 mm
• Channel length: 5 m
• with speed control
• CE certified
• portable system
• quick and easy installation allows the machine to be moved with the worktable
• low noise level
• comprehensive filtration options
• advanced carbon gas filter
• 99.99 % HEPA filtration
• duct size: 50 mm
• Channel length: 5 m
• with speed control
• CE certified
| Item no. | WL35534 |
| Model | V250 SC 230v |
| Manufacturer | BOFA |
| Manufacturer article no. | 1U583230351595-1536-1 |
| Length | 270 mm |
| Width | 290 mm |
| Height | 420 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 10 kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Rated current | 0.9 A |
| Voltage | 230 V |
| Sound level | 54 dBA |
| Volume flow rate (max.) | 180 m³/h |
| Airflow | 180m³/hr / 30mbar |
| Power | 135 W |
| GPSR manufacturer data | BOFA International Ltd Balena Close 21-22 GB-BH17 7DX Poole www.bofa.co.uk |