ESD container BL Futura, shell handles, black, 600 x 400 x 175 mm
• Bottom flat 007 closed
• Side walls closed
• Shell handles
• PP
• black ESD
• 562 mm inner length
• 362 mm inside width
• 170 mm inner height
• 159 mm usable inner height
• Product made of polypropylene
• 5 years warranty on material fatigue
• load capacity 15kg (approximate value; details on request)
• continuous use temperature (+100°C/-20°C)
• chemical resistant
• product with ESD protection (conductive)
• Side walls closed
• Shell handles
• PP
• black ESD
• 562 mm inner length
• 362 mm inside width
• 170 mm inner height
• 159 mm usable inner height
• Product made of polypropylene
• 5 years warranty on material fatigue
• load capacity 15kg (approximate value; details on request)
• continuous use temperature (+100°C/-20°C)
• chemical resistant
• product with ESD protection (conductive)
| Item no. | WL35708 |
| Model | 6417.060. |
| Model line | ESD container BL |
| Manufacturer | WEZ |
| Manufacturer article no. | 1007590 |
| Length | 600 mm |
| Width | 400 mm |
| Height | 175 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | black |
| Material | PPC |
| Incl. battery | no |
| Volume (liters) | 34.6 l |
| Net weight (manufacturer) | 1.74 kg |
| Material storage boxes | plastic |
| Temperature range °C | -20 – 80 °C |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | WEZ Kunststoffwerk AG Industriestrasse 8 CH-5036 Oberentfelden www.wez.ch |
Skip product gallery
Accessories
ESD Case handle 95 made of PA, black, conductive
Regular price:
CHF 15.71
Available soon
Item No.
WL35989
Manufacturer No.
1004626
ESD case handle set BL, conductive
Regular price:
CHF 8.84
Available soon
Item No.
WL35988
Manufacturer No.
1007061
ESD clip-on frame 600x400x44
Regular price:
CHF 19.71
Available soon
Item No.
WL35986
Manufacturer No.
1004459
ESD hinged lid with document compartment, black, 600 x 400 mm
Available soon
Item No.
WL35975
Manufacturer No.
1004457
Variants from CHF 32.36
Regular price:
CHF 42.32
ESD lid BL, black, 600 x 400 mm
Available soon
Item No.
WL35974
Manufacturer No.
1004455
Variants from CHF 12.59
Regular price:
CHF 22.61
ESD hinged lid BL, black, 600 x 400 mm
Available soon
Item No.
WL35973
Manufacturer No.
1004453
Variants from CHF 12.59
Regular price:
CHF 22.61
ESD support cover BL, black, 600 x 400 mm
Available soon
Item No.
WL35972
Manufacturer No.
1004448
Variants from CHF 7.21
Regular price:
CHF 17.42
ESD insert container VB MC H110 550x174x110
Regular price:
CHF 29.51
Available soon
Item No.
WL35887
Manufacturer No.
1004428
ESD insert container VB MC H110 274x350x110
Regular price:
CHF 26.73
Available soon
Item No.
WL35886
Manufacturer No.
1004303
ESD insert container VB MC H110 550x87x110
Regular price:
CHF 24.67
Available soon
Item No.
WL35885
Manufacturer No.
1004427
ESD insert container VB MC H110 274x174x110
Regular price:
CHF 14.05
Available soon
Item No.
WL35884
Manufacturer No.
1004242
ESD insert container VB MC H110 274x87x110
Regular price:
CHF 10.65
Available soon
Item No.
WL35883
Manufacturer No.
1004239
ESD insert container VB MC H110 137x174x110
Regular price:
CHF 10.49
Available soon
Item No.
WL35882
Manufacturer No.
1004171
ESD insert container VB MC H110 137x87x110
Regular price:
CHF 7.34
Available soon
Item No.
WL35881
Manufacturer No.
1004155
ESD insert container VB MC H55 179x112x55
Regular price:
CHF 8.20
Available soon
Item No.
WL35878
Manufacturer No.
1004170