ESD pallet support cover Universal
The ESD light pallet from AUER Packaging is characterised by its particularly low dead weight. Nevertheless, it convinces with its high resilience and can therefore be used for worldwide exports. In the electrically conductive ESD version, it is particularly suitable for the storage and transport of electronic components.
• Outside dimensions: 122 x 82 x 4 cm
• Contact resistance: 10⁴ < 10¹⁰ Ohm/cm
• Surface resistance: 10⁴ < 10¹⁰ Ohm
• Electrically conductive material
• Can be stacked into one another to save space
• Low dead weight
• Suitable for worldwide export
• Outside dimensions: 122 x 82 x 4 cm
• Contact resistance: 10⁴ < 10¹⁰ Ohm/cm
• Surface resistance: 10⁴ < 10¹⁰ Ohm
• Electrically conductive material
• Can be stacked into one another to save space
• Low dead weight
• Suitable for worldwide export
| Item no. | WL36194 |
| Model | ESD A 1208 |
| Manufacturer | AUER |
| Length | 1220 mm |
| Width | 820 mm |
| Height | 40 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | traffic black |
| Manufacturer colour information | traffic black |
| Colour | black |
| Material | ESD PP |
| Typical leakage resistance | 10⁴ < 10¹⁰ Ohm/cm |
| Packaging properties | conductive |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | AUER Packaging GmbH Am Kroit 25/27 DE-83123 Amerang www.auer-packaging.de |
Skip product gallery
Accessories
Protective case per trolley, orange
Regular price:
CHF 240.62
Available soon
Item No.
WL73987
Manufacturer No.
CP S 6433-2002
Dust cover RK, transparent
Regular price:
CHF 4.35
Available soon
Item No.
WL73647
Manufacturer No.
SD 3234
Protective case per trolley, orange
Regular price:
CHF 390.03
Available soon
Item No.
WL73633
Manufacturer No.
CP S 6433 B1-2002
Wheel set suitable for big boxes
Regular price:
CHF 56.02
Available soon
Item No.
WL73458
Manufacturer No.
BBRA S5
Satub lid RK, transparent
Regular price:
CHF 5.36
Available soon
Item No.
WL73363
Manufacturer No.
SD 6156
Dust cover RK, transparent
Regular price:
CHF 3.52
Available soon
Item No.
WL70788
Manufacturer No.
SD 3156
Cross divider SK, transparent
Regular price:
CHF 0.75
Available soon
Item No.
WL70484
Manufacturer No.
QT 3
Cross divider SK, transparent
Regular price:
CHF 2.56
Available
Item No.
WL70482
Manufacturer No.
QT 5
Dust cover RK, transparent, suitable for: RK 5109
Regular price:
CHF 4.26
Available soon
Item No.
WL69105
Manufacturer No.
SD 5117
Dust cover RK, transparent, suitable for: RK 6209, RK 6214
Regular price:
CHF 7.49
Available soon
Item No.
WL69104
Manufacturer No.
SD 6234
Perforated labels RK
Regular price:
CHF 52.26
Available soon
Item No.
WL68500
Manufacturer No.
ES PE 214
Perforated labels RK, 150 labels per pack
Regular price:
CHF 52.30
Available soon
Item No.
WL68498
Manufacturer No.
QT PE 209
Perforated labels RK, 300 labels per pack
Regular price:
CHF 52.30
Available soon
Item No.
WL68497
Manufacturer No.
QT PE 1509
Cube cushion made of soft foam, 25 mm, suitable for 400 x 300 mm
Regular price:
CHF 7.38
Available soon
Item No.
WL61055
Manufacturer No.
TB SEWW 43
Cube cushion made of soft foam, 25 mm, suitable for 600 x 400 mm
Available soon
Item No.
WL61052
Manufacturer No.
TB SEWW 64
Variants from CHF 7.38
Regular price:
CHF 10.79
Perforated labels, suitable for SK 5, SK 5H, 150 pieces
Regular price:
CHF 52.20
Available soon
Item No.
WL48039
Manufacturer No.
PE SK 5
Perforated labels for push-in viewing window, suitable for ES 209, 150 pieces
Regular price:
CHF 52.26
Available soon
Item No.
WL48038
Manufacturer No.
ES PE 209
Perforated labels, suitable for SK 3, SK 3L, 150 pieces
Regular price:
CHF 52.20
Available soon
Item No.
WL48035
Manufacturer No.
PE SK 3
Satub lid SK, crystal clear
Regular price:
CHF 5.68
Available soon
Item No.
WL45697
Manufacturer No.
SD 3L
Protective case Pro, unequipped, red, 400 x 300 x 223 mm
Regular price:
CHF 78.31
Available soon
Item No.
WL45333
Manufacturer No.
CP 4322-2002
Stacking trolley for compact transport trolley, with castors, 600 x 410 x 1180 mm
Regular price:
CHF 416.79
Available soon
Item No.
WL37423
Manufacturer No.
SW RO
Additional variants
Cube padding made of soft foam, 25 mm, various sizes
Regular price:
From
CHF 7.38
Available soon
Model line
AUER TB SEWW