Table trolley, max. load 600kg, with 2 wooden shelves, 850x500mm
The heavy table trolley from Fetra consists of a multifunctional modular system with the proven Fetra plug-in and screw principle. The elegant frame construction looks like "one piece" with "round corners" and ensures a shapely and secure connection of frame and support tubes.
• Steel tube and profile steel welded, powder-coated RAL 5007
• 2 platforms wood-based panel, surface beech decor
• 2 swivel castors and 2 fixed castors, TPE tyres, hubs with deep groove ball bearing
• Castor wheel brakes in accordance with European Standard EN 1757-3 (Safety of Platform Trucks)
• Steel tube and profile steel welded, powder-coated RAL 5007
• 2 platforms wood-based panel, surface beech decor
• 2 swivel castors and 2 fixed castors, TPE tyres, hubs with deep groove ball bearing
• Castor wheel brakes in accordance with European Standard EN 1757-3 (Safety of Platform Trucks)
| Item no. | WL39816 |
| Model | 2400 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 2400 |
| Length | 1047 mm |
| Width | 509 mm |
| Height | 860 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | brilliant blue |
| Colour | blue |
| Material | wood-based panel |
| Material (frame) | steel pipe |
| Incl. battery | no |
| Tare weight | 38 kg |
| Type of transport device | table trolley |
| Load capacity | 500 kg |
| Number of fixed castors | 2 |
| Number of swivel castors | 2 |
| Tires | TPE |
| Tire diameter | 160 mm |
| Bearing (tires) | ball bearing |
| Length of the loading area | 850 mm |
| Width of the loading area | 500 mm |
| Number of shelves | 2 |
| Shelf height 1 | 228 mm |
| Shelf height 2 | 860 mm |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |