Table trolley with trays, with 3 shelves in sheet metal trays, horizontal handle, 1000x700mm
The Fetra table trolley is composed of three tightly welded sheet steel trays. It is particularly suitable for cleaned and oily parts, as nothing drips onto the floor.
• Steel construction, welded
• With 3 sheet steel trays
• Tubular steel brackets and sheet steel trays bolted together
• Tubs oil-tight, rim 40 mm high
• Powder coated RAL 5007
• Push handle horizontal
• 2 swivel castors and 2 fixed castors, TPE tyres, hubs with deep groove ball bearing
• Brakes on the steering castors, in accordance with EN 1757-3 (safety of platform trucks)
• Load capacity upper loading area 200 kg
• Steel construction, welded
• With 3 sheet steel trays
• Tubular steel brackets and sheet steel trays bolted together
• Tubs oil-tight, rim 40 mm high
• Powder coated RAL 5007
• Push handle horizontal
• 2 swivel castors and 2 fixed castors, TPE tyres, hubs with deep groove ball bearing
• Brakes on the steering castors, in accordance with EN 1757-3 (safety of platform trucks)
• Load capacity upper loading area 200 kg
| Item no. | WL39827 |
| Model | 4832 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 4832 |
| Length | 1171 mm |
| Width | 700 mm |
| Height | 910 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | brilliant blue |
| Colour | blue |
| Material | sheet steel |
| Material (frame) | steel pipe |
| Incl. battery | no |
| Tare weight | 64 kg |
| Type of transport device | table trolley |
| Load capacity | 400 kg |
| Number of fixed castors | 2 |
| Number of swivel castors | 2 |
| Tires | TPE |
| Tire diameter | 200 mm |
| Bearing (tires) | ball bearing |
| Length of the loading area | 1000 mm |
| Width of the loading area | 700 mm |
| Number of shelves | 2 |
| Shelf height 1 | 248 mm |
| Shelf height 2 | 560 mm |
| Shelf height 3 | 870 mm |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |