ESD pointed pliers, short, serrated, pointed, 19 mm jaws
• HRC 48-50
• Serrated, pointed, short pliers.
• For the general handling of all types of components
• Steel thickness 5.0 mm.
• Serrated, pointed, short pliers.
• For the general handling of all types of components
• Steel thickness 5.0 mm.
| Item no. | WL43196 |
| Model | PN 5001 D |
| Manufacturer | WEIDINGER |
| Manufacturer article no. | PN 5001 D |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 98 g |
| Tip shape | serrated short pencil-point |
| VDE | no |
| ESD compliant | yes |
| Tool length | 146 mm |
| Length of the jaws | 19 mm |
| Type of pliers | flat nose pliers |
| GPSR manufacturer data | Weidinger GmbH Hertha-Sponer-Str. 1a DE-82216 Gernlinden www.weidinger.eu |