ESD plastic precision tweezers 120mm form BB very fine tip
• ESD tweezers
• made of conductive, black, glass-fibre reinforced plastic material, resistant to acids
• Can be used up to 175° C
Gripping surface offset
• made of conductive, black, glass-fibre reinforced plastic material, resistant to acids
• Can be used up to 175° C
Gripping surface offset
| Item no. | WL43287 |
| Model | 5-195 |
| Manufacturer | BERNSTEIN |
| Manufacturer article no. | 5-195 |
| Width | 85 mm |
| Length with packaging | 200 mm |
| Width with packaging | 26 mm |
| Height with packaging | 4 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| ESD standard | All ESD tools comply with the ESD standard IEC 61340-5-1. The leakage resistance of the BERNSTEIN ESD tools is in the range of the ideal value between 106 and 109 Ohm. |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 5 g |
| Tip shape | straight pencil-point |
| VDE | no |
| ESD compliant | yes |
| Tool material | plastic |
| Tool length | 120 mm |
| Type of tweezers | precision tweezers |
| Tip shape (tweezers) | straight super-pointed |
| GPSR manufacturer data | BERNSTEIN Werkzeugfabrik Industriehof Trecknase 1 DE-42897 Remscheid www.bernstein-werkzeuge.de |