Side cutters Electronic wide, pointed head without bevel 130 mm
• Meets your requirements: Robust and precisely fitting bits for general screw connections in trade or industry
• Saves time: Simple and quick recognition of profile size thanks to high-contrast laser marking
• Increases your efficiency: Best concentricity properties for stable screwdriving processes
• Application For screw connections of all kinds in trade and industry
• Cutting force: 3
• max. diameter: 1,3 mm
• Saves time: Simple and quick recognition of profile size thanks to high-contrast laser marking
• Increases your efficiency: Best concentricity properties for stable screwdriving processes
• Application For screw connections of all kinds in trade and industry
• Cutting force: 3
• max. diameter: 1,3 mm
| Item no. | WL44418 |
| Model | Z 41 1 03 |
| Alternative article name | Z41113803 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 26818 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | Z 41 1 03 |
| Net weight (manufacturer) | 65 g |
| VDE | no |
| Cut shape | without bevel |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 130 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| Cutting value wire diameter (soft) | 1.3 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |