ESD slip lid container, 67 x 116 x 14 mm
The ESD slip lid container C-186 003 from WEIDINGER offers safe protection for sensitive electronic components. The black container is ESD-compliant and reliably prevents electrostatic discharge.
Equipped with a conductive PU foam insert (6 mm), components can be easily fixed and stored safely. The internal dimensions of 67x116x14mm make it ideal for small components and ensure clear storage.
Thanks to the robust workmanship and the precisely fitting slip lid, the container is suitable for both storage and transportation in electronics workshops or production environments.
Equipped with a conductive PU foam insert (6 mm), components can be easily fixed and stored safely. The internal dimensions of 67x116x14mm make it ideal for small components and ensure clear storage.
Thanks to the robust workmanship and the precisely fitting slip lid, the container is suitable for both storage and transportation in electronics workshops or production environments.
| Item no. | WL45353 |
| Model | C-186 003 |
| Manufacturer | WEIDINGER |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | black |
| Inner length | 67 mm |
| Inner width | 116 mm |
| Inner height | 14 mm |
| Material | Polyurethylene |
| Incl. battery | no |
| Packaging properties | conductive |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Weidinger GmbH Hertha-Sponer-Str. 1a DE-82216 Gernlinden www.weidinger.eu |