Hygostar cut protection cuff with thumb loop for industry, 45 cm, seamless knitted
• particularly cut-resistant fibre coated with nitrile rubber
• with thumb loop for secure fit
• elastic upper edge prevents slipping
• seamless knitted, close fitting
• washable up to 92°C
• elastic due to the nitrile rubber coating
• highest degree of wearing comfort and freedom of movement
• with thumb loop for secure fit
• elastic upper edge prevents slipping
• seamless knitted, close fitting
• washable up to 92°C
• elastic due to the nitrile rubber coating
• highest degree of wearing comfort and freedom of movement
| Item no. | WL50020 |
| Model | Hygostar-336808 |
| Model line | Hygostar Industry |
| Manufacturer | FRANZ MENSCH |
| Manufacturer article no. | 336808 |
| Length | 450 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | green-yellow |
| Colour | yellow green |
| Incl. battery | no |
| Gross weight (manufacturer) | 67 g |
| Material | special fabric |
| Washing temperature (max.) | 92 °C |
| Properties | elastic |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | Franz Mensch GmbH Werner-von-Siemens-Straße 2 DE-86807 Buchloe www.franz-mensch.de |