ESD EC straight screwdriver with lever & push start, 0.3 - 3.0 Nm
• EC screwdriver developed in Germany
• Torque angle evaluation
• Screw counting and process monitoring
• Start mode: lever start / push start / lever + push start
• Built-in screw point lighting with white LEDs
• Perfectly suited for torques of 0.3 - 3.0 Nm
• Simple programming via PC or controller
• Can be 100% integrated into Industry 4.0
• Export of the screwing data via RS-232
• Up to 50 screwing parameter sets / programs can be saved
• 50 program sequences / sub-programs can be programmed
• Up to 5 stages / steps per screwing process
• Torque: 0.3 - 3.0 Nm (continuously adjustable)
• Speed: 150 - 1600 rpm
• Actuation: lever start / push start (lever + push start)
• ESD-compliant
• Voltage: DC40V
• Power: 90W
• Weight screwdriver: 830 g
• Length: 297 mm
• Bit holder: 1 /4" Hex (Standard B) •
• Torque angle evaluation
• Screw counting and process monitoring
• Start mode: lever start / push start / lever + push start
• Built-in screw point lighting with white LEDs
• Perfectly suited for torques of 0.3 - 3.0 Nm
• Simple programming via PC or controller
• Can be 100% integrated into Industry 4.0
• Export of the screwing data via RS-232
• Up to 50 screwing parameter sets / programs can be saved
• 50 program sequences / sub-programs can be programmed
• Up to 5 stages / steps per screwing process
• Torque: 0.3 - 3.0 Nm (continuously adjustable)
• Speed: 150 - 1600 rpm
• Actuation: lever start / push start (lever + push start)
• ESD-compliant
• Voltage: DC40V
• Power: 90W
• Weight screwdriver: 830 g
• Length: 297 mm
• Bit holder: 1 /4" Hex (Standard B) •
| Item no. | WL50845 |
| Manufacturer | KILEWS |
| Length | 297 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Power | 90 W |
| ESD compliant | yes |
| Torque | 0.3 – 3 Nm |
| GPSR manufacturer data | KILEWS Europe GmbH Beuthener Str. 61 DE-90471 Nürnberg www.kilews.eu |