Electronic Super Knips®, side cutter, insulated, 125 mm
Electronic Super Knips® VDE VDE-tested precision pliers for the finest cutting work, e.g. in electronics and precision mechanics. Completes your VDE tool inventory. Ground, very sharp cutting edges without facet. Shear cut with controlled micro cutting edge offset for long service life and ultra-precise cutting of even the thinnest wires. Precisely shaped tips also cut adjacent wires from Ø 0.2 mm. Joint with stainless steel rivet. Extremely smooth action for fatigue-free work. With opening spring and opening limiter. Cutting edge hardness approx. 54 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 1,0mm - Cutting values soft wire (diameter): Ø 0,2 - 1,6mm - Jaw length (B): 9mm - Jaw thickness (at joint) (D): 7,5mm - Head width (A): 13,5mm
• Ground, very sharp cutting edges without facet
• Shear cut with controlled micro cutting edge offset for long life and ultra-precise cutting of even the thinnest wires
• Precisely shaped tips also cut adjacent wires from Ø 0.2 mm
• Joint with stainless steel rivet
• Extremely smooth action for fatigue-free work
• With opening spring and opening limiter
• Cutting edge hardness approx. 54 HRC
• Ground, very sharp cutting edges without facet
• Shear cut with controlled micro cutting edge offset for long life and ultra-precise cutting of even the thinnest wires
• Precisely shaped tips also cut adjacent wires from Ø 0.2 mm
• Joint with stainless steel rivet
• Extremely smooth action for fatigue-free work
• With opening spring and opening limiter
• Cutting edge hardness approx. 54 HRC
| Item no. | WL50873 |
| Model | 78 06 125 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 78 06 125 |
| Length | 125 mm |
| Width | 78 mm |
| Height | 18 mm |
| Length with packaging | 157 mm |
| Width with packaging | 60 mm |
| Height with packaging | 30 mm |
| Volume with packaging | 0.283 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN EN 60900, DIN ISO 9654 | IEC 60900 |
| Product series | Electronic-Super-Knips® |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 75 g |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Grip (expression) | Insulated with multi-component sheaths, VDE-tested |
| Cutting value wire diameter (medium) | 1 mm |
| Cutting value wire diameter (soft) | 1.6 mm |
| Type of pliers | cutting pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |