ERGO™ Screwdriver set for slotted, Phillips, Pozidriv and TORX® screws with rubber handle, 13 pieces
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• Contains 13 screwdrivers for slotted, Phillips, Pozidriv and TORX® screws
• BE-8040, BE-8150, BE-8155, BE-8621, BE-8811, BE-8821, BE-8910, BE-8915, BE-8920, BE-8925, BE-8010S, BE-8230S, BE-8810S
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• Burnished tip for greater accuracy
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Flat sides prevent rolling away
• integrated suspension opening
• High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
• In cardboard packaging
• Contains 13 screwdrivers for slotted, Phillips, Pozidriv and TORX® screws
• BE-8040, BE-8150, BE-8155, BE-8621, BE-8811, BE-8821, BE-8910, BE-8915, BE-8920, BE-8925, BE-8010S, BE-8230S, BE-8810S
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• Burnished tip for greater accuracy
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Flat sides prevent rolling away
• integrated suspension opening
• High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
• In cardboard packaging
| Item no. | WL53561 |
| Model | BE 9875 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | BE-9875 |
| Length | 308 mm |
| Width | 275 mm |
| Height | 50 mm |
| Sales unit | 1 set |
| Content unit | 1 set |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Screw type | mixed |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | set |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |