Pliers for internal retaining rings with straight jaws, chrome-plated, 8 to 25 mm
With straight jaws, suitable for internal retaining rings
• Circlip pliers for internal retaining rings
• With straight jaws, for internal retaining rings
• High Speed Steel
• chrome finish, highly polished tips
• With straight jaws, suitable for internal retaining rings
• Circlip pliers for internal retaining rings
• With straight jaws, for internal retaining rings
• High Speed Steel
• chrome finish, highly polished tips
• With straight jaws, suitable for internal retaining rings
| Item no. | WL54812 |
| Model | 2461 C8 |
| Manufacturer | Belzer |
| Manufacturer article no. | 2461 C8 |
| Length | 140 mm |
| Width | 165 mm |
| Height | 20 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Head width | 18.5 mm |
| ESD compliant | no |
| Tool material | High performance steel alloy |
| Packaging dimensions | piece |
| Ring diameter | 40 - 100 mm |
| Type of pliers | Pliers for internal retaining rings |
| GPSR manufacturer data | Karl-Heinz Belzer GmbH & Co. KG Fürkerfeldstraße 33 DE-42697 Solingen www.belzer-solingen.de |