Table trolley, max. load 500kg, with square loading area, with 2 wooden shelves, 600x600mm
Tubular steel and sectional steel welded, powder coated RAL 5007. 2 platforms made of derived timber material board, surface beech decor. 2 swivel castors and 2 fixed castors, TPE tyres, hubs with deep groove ball bearings. Locks on swivel castors, in accordance with European standard EN 1757-3 (safety of platform trolleys). Load capacity upper platform 200 kg.
| Item no. | WL60220 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 2496 |
| Length | 737 mm |
| Width | 609 mm |
| Height | 860 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | brilliant blue |
| Colour | blue |
| Material | Tubular steel, sectional steel, wooden panel |
| Material (frame) | Tubular steel |
| Incl. battery | no |
| Type of transport device | table trolley |
| Load capacity | 500 kg |
| Tires | TPE |
| Tire diameter | 160 mm |
| Bearing (tires) | ball bearing |
| Length of the loading area | 600 mm |
| Width of the loading area | 600 mm |
| Number of shelves | 2 |
| Shelf height 1 | 228 mm |
| Shelf height 2 | 860 mm |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |