Roller desk, max. load 100 kg, with writing surface and 2 shelves, 600x500mm.
Tubular steel and sectional steel welded, screw construction, powder coated, blue RAL 5007. With horizontal writing surface 605 x 591 mm and a pen tray. 2 shelves can be screwed in variably, 2 file rows possible. Load capacity per shelf 50 kg. 4 swivel castors with TPE tyres, hubs with plain bearings. 2 with brakes, in accordance with European standard EN 1757-3 (safety of platform trolleys).
| Item no. | WL60236 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 5833 |
| Length | 610 mm |
| Width | 605 mm |
| Height | 1195 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | brilliant blue |
| Colour | blue |
| Material (frame) | Tubular steel |
| Incl. battery | no |
| Load capacity per shelf | 50 kg |
| Type of transport device | rolling desk |
| Load capacity | 100 kg |
| Tires | TPE |
| Tire diameter | 125 mm |
| Bearing (tires) | ball bearing |
| Length of the loading area | 600 mm |
| Width of the loading area | 500 mm |
| Number of shelves | 2 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |