Dump truck, 250 litre capacity, up to 750 kg load capacity, with drain tap
Tilting trough made of 2 mm thick sheet steel, top edge folded over twice, double folded over pouring edge, oil-tight welded. Base frame made of 3 mm thick edge profiles with integrated forklift pockets. Step plate and anti-tip device, tubular push handle. Powder coating anthracite grey RAL 7016. 2 swivel and 2 fixed castors, TPE tyres, hubs with deep groove ball bearings. TOTALSTOP central braking system as standard on swivel castors, in accordance with European standard EN 1757-3 (safety of platform trucks). Mobile and for forklift operation. With drain cock with sieve for separating liquids and solids. Tilting process is triggered manually. For emptying with a forklift truck or for heavy loads, we recommend a tipping container or a self-tipper.
| Item no. | WL60267 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 4701A-7016 |
| Length | 1359 mm |
| Width | 713 mm |
| Height | 780 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | anthracite grey |
| Colour | anthracite grey |
| Contents (liters) | 250 l |
| Material | Sheet steel, edge profiles |
| Incl. battery | no |
| Type of transport device | dump truck |
| Load capacity | 750 kg |
| Number of fixed castors | 2 |
| Number of swivel castors | 2 |
| Tires | TPE |
| Tire diameter | 200 mm |
| Bearing (tires) | ball bearing |
| Tire thickness | 40 mm |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |