Shelf trolley with hinged doors, max. load 600kg, 5 shelves, 1800mm high, 1200x800mm
Modular system, tubular steel and sectional steel welded, powder coated blue RAL 5007, bolted construction. End walls and one longitudinal wall closed with wire mesh 100 x 100 x 5 mm. With one double wing door, tubular steel frame with welded wire mesh 100 x 100 x 5 mm. Bolt lock integrated in the tubular frame, lockable with padlock (not included), door wings can be folded against the end walls. With wire mesh roof. 1 fixed and 4 loose shelves made of derived timber material board, surface beech decor. Shelves can be used variably, pitch 100 mm. Max. load per shelf 90 kg. Wheels: 2 swivel castors and 2 fixed castors, TPE tyres, hubs with deep groove ball bearings. Locks on swivel castors, in accordance with European standard EN 1757-3 (safety of platform trucks).
| Item no. | WL60273 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 8583-3DE |
| Length | 1369 mm |
| Width | 830 mm |
| Height | 1800 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | brilliant blue |
| Colour | blue |
| Material (frame) | Tubular steel |
| Incl. battery | no |
| Load capacity per shelf | 90 kg |
| Type of transport device | shelf trolley |
| Load capacity | 600 kg |
| Number of fixed castors | 2 |
| Number of swivel castors | 2 |
| Tires | TPE |
| Tire diameter | 200 mm |
| Bearing (tires) | ball bearing |
| Tire thickness | 40 mm |
| Length of the loading area | 1200 mm |
| Width of the loading area | 800 mm |
| Number of shelves | 5 |
| Shelf height 1 | 269 mm |
| Shelf height 2 | 569 mm |
| Shelf height 3 | 869 mm |
| Shelf height 4 | 1169 mm |
| Shelf height 5 | 1469 mm |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |