ESD earthing tile, X-Lock, gray, 497 x 497 x 7 mm, 1 piece
The 7 mm ESD X-Lock grounding tile is used every 50 square meters. The earthing tile can be connected to the earth via an earthing cable to an earthing plug or earthing rail in accordance with the installation instructions.
• Manufactured in UK under ISO9001 standards
• Made from REACH compliant PVC
• 497mm x 497mm x 7mm
• EN 1081, EN 1815 & EN6356
• Surface resistance of the tiles is between 3.0 x 10⁴ Ohm/m2 and 3 x 10⁶ Ohm
• Resistance to ground is between 3.6 x 10⁵ Ohm and 9.5 x10⁵ Ohm
• Fire retardant - class Bfl s1
• Slip-resistant
• Chemical-resistant
• Reduces dust and noise
• Click-and-use installation
• Insulation of the floor against cold and humidity
• Manufactured in UK under ISO9001 standards
• Made from REACH compliant PVC
• 497mm x 497mm x 7mm
• EN 1081, EN 1815 & EN6356
• Surface resistance of the tiles is between 3.0 x 10⁴ Ohm/m2 and 3 x 10⁶ Ohm
• Resistance to ground is between 3.6 x 10⁵ Ohm and 9.5 x10⁵ Ohm
• Fire retardant - class Bfl s1
• Slip-resistant
• Chemical-resistant
• Reduces dust and noise
• Click-and-use installation
• Insulation of the floor against cold and humidity
| Item no. | WL60399 |
| Model | ECOTILE-16.1043 |
| Manufacturer | ECOTILE |
| Manufacturer article no. | 16.1043G / 7MM |
| Length | 497 mm |
| Width | 497 mm |
| Height | 7 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | gray (RAL 7015) |
| Colour | grey |
| Incl. battery | no |
| Connection system | X-Lock |
| Surface texture | flat |
| Strength | 7 mm |
| Type of surface | floor tile |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | ecotile Flooring Sedgwick Road Unit 15 GB-LU4 9DT Luton www.ecotileflooring.com |