ESD shielding bag METAL-IN, 76 µm, 406 x 610 mm, 100 pieces
The SafeGuard ESD bag offers optimum protection for electronic components. Made from dissipative polyester on the outside and polyethylene on the inside, it ensures safe storage. The metallization is aluminium-coated, with a shielding of less than 15 nJ. Measuring 406 x 610 mm and with a film thickness of 76µm +/- 10 %, it is ideal for use in electronics manufacturing. Each bag is marked with the ESD and recycle symbol as well as type and LOT number and can be heat-sealed. One pack contains 100 pieces in a metallized color. The SafeGuard ESD bag meets all the requirements for shielding packaging and is ESD-compliant. Protect your sensitive components reliably with this high-quality product.
• with ESD and recycle symbol, type and LOT no.
• outside: polyester conductive
• inside: polyethylene dissipative
• Metallization: aluminium-vaporized, shielding < 15 nJ
• weldable
• film thickness: 76µm +/- 10 %
• with ESD and recycle symbol, type and LOT no.
• outside: polyester conductive
• inside: polyethylene dissipative
• Metallization: aluminium-vaporized, shielding < 15 nJ
• weldable
• film thickness: 76µm +/- 10 %
| Item no. | WL60840 |
| Model | SG-ABE-ME-ABS-76MI |
| Manufacturer | SAFEGUARD |
| Manufacturer article no. | SG-ABE-ME-ABS-76MI-610X406 |
| Width | 406 mm |
| Height | 610 mm |
| Sales unit | 1 PU |
| Content unit | 100 piece |
| Colour | metalised transparent |
| Incl. battery | no |
| Gross weight (manufacturer) | 3.6 kg |
| Film thickness | 76µm +/- 10 % |
| Zip closure | no |
| Packaging properties | shielding |
| Resealable | no |
| ESD certification according to IEC 61340-5-1:2016 | yes |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Weidinger GmbH Hertha-Sponer-Str. 1a DE-82216 Gernlinden |