ERGO precision side cutter ESD, pointed head, hard materials, S, flush
• Tapered
• ERGO™ precision side cutters with tapered head, PS series.
• Suitable for cutting guidewire, bobbin wire for catheters and stents (cardiology & urology)
• ESD-safe ergonomic 2-component handles
• Cutting forms: Micro-bevel (with bevel), flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel).
• Sharp blades with clean cut
• Material: high performance steel alloy
Phosphated
• Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
• Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
• Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
• ESD-safe handles with soft surface and firm core
• Opening spring with three different settings for spring tension and opening width
• ERGO™ precision side cutters with tapered head, PS series.
• Suitable for cutting guidewire, bobbin wire for catheters and stents (cardiology & urology)
• ESD-safe ergonomic 2-component handles
• Cutting forms: Micro-bevel (with bevel), flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel).
• Sharp blades with clean cut
• Material: high performance steel alloy
Phosphated
• Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
• Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
• Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
• ESD-safe handles with soft surface and firm core
• Opening spring with three different settings for spring tension and opening width
| Item no. | WL70916 |
| Model | RX81xxPS spitz |
| Manufacturer | LINDSTRÖM |
| Manufacturer article no. | RX8143PS |
| Length | 270 mm |
| Width | 180 mm |
| Height | 90 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 70 g |
| ESD compliant | yes |
| Side cutter cutting capacity | 0,1 - 1,0 mm |
| Cutting edge type | with fine bevel |
| Jaw shape | pointed |
| Tool length | 135.5 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| GPSR manufacturer data | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |