Soldering tip blade, 4,5 mm, C245799
This cartridge has a 4.5mm wide blade tip.
C245 cartridge range is the widest one of JBC with many shapes, sizes and special models.
They are appropriate for general soldering purposes and they are perfect for both SMD components or for applications with high power requirements such as ground plane soldering.
They work with T245 Handle.
JBC Long Life Tips offer instant heat up, excellent heat transfer and great durability.
They last 5 times longer than other brands thanks to the JBC Most Efficient Soldering System and the Sleep & Hibernation features.
C245799 - Blade Cartridge 4.5
C245 cartridge range is the widest one of JBC with many shapes, sizes and special models.
They are appropriate for general soldering purposes and they are perfect for both SMD components or for applications with high power requirements such as ground plane soldering.
They work with T245 Handle.
JBC Long Life Tips offer instant heat up, excellent heat transfer and great durability.
They last 5 times longer than other brands thanks to the JBC Most Efficient Soldering System and the Sleep & Hibernation features.
C245799 - Blade Cartridge 4.5
| Item no. | WL71445 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | C245799 |
| Length with packaging | 110 mm |
| Width with packaging | 12 mm |
| Height with packaging | 12 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Product series | C245 |
| Net weight (manufacturer) | 7 g |
| Gross weight (manufacturer) | 20 g |
| Tip series | C245 |
| Tip shape | blade-shaped |
| Tip alignment | straight |
| Matching handpiece | T245 |
| Matching handpiece | T245 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |