Soft-face hammer recoilless, very hard with tubular steel handle, round striking head 50, 365mm (39021)
Meets your needs: white head / very hard: e.g. for heavy and construction industry, mold making, road construction, gardening and landscaping.
Simplifies your work: easier work and optimum impact effect with reduced effort.
Protects your health: recoilless hammering minimizes the strain on joints, tendons and muscles.
Hammer body filled with chilled cast iron balls for recoilless working.
GS-approved.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Diameter hammer head: 50
• Hammer head height: 135 mm
• Total length (mm): 365 mm
• With battery: No
Simplifies your work: easier work and optimum impact effect with reduced effort.
Protects your health: recoilless hammering minimizes the strain on joints, tendons and muscles.
Hammer body filled with chilled cast iron balls for recoilless working.
GS-approved.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Diameter hammer head: 50
• Hammer head height: 135 mm
• Total length (mm): 365 mm
• With battery: No
| Item no. | WL72496 |
| Alternative article name | 802150 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 39021 |
| Height | 135 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Diameter | 50 mm |
| Incl. battery | no |
| Product series | 8021 |
| Gross weight (manufacturer) | 1.276 kg |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |