Screwdriver SoftFinish® electric slot 3.0mm x 100mm (39579)
Application: For working around live parts up to 1,000 V AC.
For electrical applications.
Tested according to IEC 60900.
• Cutting edge thickness 1: 0.5 mm
• Blister packaging: Yes
• ESD Article: No
• Slot 1: 3.0 mm
• Handle diameter: 23 mm
• Total length (mm): 204 mm
• Length blade visible: 100 mm
• with battery: No
For electrical applications.
Tested according to IEC 60900.
• Cutting edge thickness 1: 0.5 mm
• Blister packaging: Yes
• ESD Article: No
• Slot 1: 3.0 mm
• Handle diameter: 23 mm
• Total length (mm): 204 mm
• Length blade visible: 100 mm
• with battery: No
| Item no. | WL72655 |
| Alternative article name | SB320N03010001 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 39579 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | Tested according to IEC 60900. |
| Product series | 320N |
| Gross weight (manufacturer) | 40.2 g |
| VDE | yes |
| Screw type | slot |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | 1000 V insulated |
| Blade thickness | 0.5 mm |
| Blade length | 100 mm |
| Blade width | 3 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |