L-key set in compact holder hexagonal ball end 10 pcs. short, matt chrome plated in blister (40411)
Application: Especially for screws that are difficult to access.
Bit holder: Only for 6 mm slimBits.
Extra: Spherical head allows screwing at an angle of up to 25°.
Extra: Due to its compact shape, this holder fits perfectly in any folding rule pocket.
Extra: Common wrench sizes are neatly stored in the holder.
Blade: Chrome vanadium steel, through hardened, matt chrome plated.
Based on ISO 2936L.
Contents:
1x hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end, short, matt chrome plated 1.5mm (40401)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 2.0mm (40402)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 2.5mm (40403)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 3.0mm (40404)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 4.0mm (40405)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 5.0mm (40406)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 6.0mm (40407)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 8.0mm (40408)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 10.0mm (40409)
1x Compact holder
• Blister packaging: Yes
• ESD Article: No
• with battery: No
Bit holder: Only for 6 mm slimBits.
Extra: Spherical head allows screwing at an angle of up to 25°.
Extra: Due to its compact shape, this holder fits perfectly in any folding rule pocket.
Extra: Common wrench sizes are neatly stored in the holder.
Blade: Chrome vanadium steel, through hardened, matt chrome plated.
Based on ISO 2936L.
Contents:
1x hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end, short, matt chrome plated 1.5mm (40401)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 2.0mm (40402)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 2.5mm (40403)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 3.0mm (40404)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 4.0mm (40405)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 5.0mm (40406)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 6.0mm (40407)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 8.0mm (40408)
1x Hexagonal ball end pin wrench, short. Hexagonal ball end short 10.0mm (40409)
1x Compact holder
• Blister packaging: Yes
• ESD Article: No
• with battery: No
| Item no. | WL72808 |
| Alternative article name | SB369KH9 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 40411 |
| Length | 335 mm |
| Width | 125 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | Based on ISO 2936L. |
| Product series | 369K |
| Gross weight (manufacturer) | 277 g |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | set |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |