Electronic Super Knips® ESD with multi-component cases 125 mm (SB card/blister)
| Item no. | WL80820 |
| Model | 78 03 125 ESDSB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 78 03 125 ESDSB |
| Length | 179 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 18 mm |
| Length with packaging | 257 mm |
| Width with packaging | 88 mm |
| Height with packaging | 90 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 78 g |
| VDE | no |
| Facet | Cutting edge without bevel |
| Head width | 13.5 mm |
| ESD compliant | yes |
| Cutting value wire soft (min.) | 0.2 mm |
| Cutting value wire soft (max.) | 1.6 mm |
| Tool length | 125 mm |
| Grip (expression) | Multi-component sleeves |
| Length of the jaws | 9 mm |
| Type of pliers | electronic pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |