Replacement heating element for i-TOOL MK2 and i-TOOL NANO MK2, 150 watts
The integrated Tip'N'Turn bayonet lock ensures quick and easy tip changes and also improves performance by 20-25% compared to the i-TOOL.
| Item no. | WL81063 |
| Model | i-TOOL MK2 |
| Manufacturer | ERSA |
| Manufacturer article no. | 016100J |
| Length | 135 mm |
| Width | 80 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| RoHS compliant | yes |
| Tare weight | 0.1 kg |
| Power | 150 W |
| Supply voltage | 24 V |
| Temperature range °C (from) | 150 °C |
| ESD compliant | yes |