Soldering station supply unit VARIO 2, MK2, 150W
With the i-CON 2 MK2, ERSA has developed an electronics station that meets the requirements of higher working temperatures and the increasingly smaller process windows of lead-free soldering processes. The electronics station has 2 connections and recognizes 6 tools, including the extremely small, lightweight, ergonomic and powerful i-TOOL MK2 soldering iron as well as tools for desoldering SMD components or wired components.
| Item no. | WL81254 |
| Model | i-CON VARIO 2 MK2 |
| Manufacturer | ERSA |
| Manufacturer article no. | 0IC2235V |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Tare weight | 3.7 kg |
| Power | 150 W |
| Supply voltage | 230 V |
| Heating time | 9 s |
| Temperature range °C (from) | 150 °C |
| Digital display | yes |
| ESD compliant | yes |