Soldering iron i-TOOL PICO MK2, 80W
i-TOOL PICO MK2 soldering iron with max. 80 W micro high-power heating element:
The new Tip'n'Turn technology enables a faster and safer tip change by using a new bayonet attachment. In addition to improved ergonomics, the 142 tip series offers improved heat transfer and high performance at an optimum price-performance ratio.
The new Tip'n'Turn technology enables a faster and safer tip change by using a new bayonet attachment. In addition to improved ergonomics, the 142 tip series offers improved heat transfer and high performance at an optimum price-performance ratio.
| Item no. | WL83006 |
| Model | i-TOOL PICO MK2 |
| Manufacturer | ERSA |
| Manufacturer article no. | 0135CDK |
| Length | 340 mm |
| Width | 72 mm |
| Height | 46 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| RoHS compliant | yes |
| Tare weight | 0.098 kg |
| Power | 80 W |
| Supply voltage | 16.5 V |
| Heating time | 9 s |
| Temperature range °C (from) | 150 °C |
| Shape of soldering tip | chisel shaped |
| Coating of the soldering tip | permanent soldering tip |
| Replacement radiator | 014100J |
| ESD compliant | yes |