Soldering station i-CON VARIO 2 MK2, 150W
Innovative solution for intelligent hand soldering and solder fume extraction
With the i-CON 2V MK2, ERSA has developed a combination soldering station that meets the requirements of higher working temperatures and the increasingly smaller process windows of lead-free soldering processes. The (optional) ERSA solder fume extractors (EA 110 plus i and EA1&2) are switched off 3 seconds after the i-tool enters standby mode via the integrated interface. You can also use the interface to connect and control a heating plate (e.g.: 0IRHP100A-03). The electronics station has a second connection for another i-tool or alternatively for tools for desoldering SMD components or wired components. The i-CON series is naturally antistatic.
With the i-CON 2V MK2, ERSA has developed a combination soldering station that meets the requirements of higher working temperatures and the increasingly smaller process windows of lead-free soldering processes. The (optional) ERSA solder fume extractors (EA 110 plus i and EA1&2) are switched off 3 seconds after the i-tool enters standby mode via the integrated interface. You can also use the interface to connect and control a heating plate (e.g.: 0IRHP100A-03). The electronics station has a second connection for another i-tool or alternatively for tools for desoldering SMD components or wired components. The i-CON series is naturally antistatic.
| Item no. | WL83114 |
| Model | i--CON VARIO 2 MK2 |
| Manufacturer | ERSA |
| Manufacturer article no. | 0IC2205V0C |
| Sales unit | 1 set |
| Content unit | 1 set |
| Incl. battery | no |
| RoHS compliant | yes |
| Tare weight | 3.823 kg |
| Power | 150 W |
| Supply voltage | 230 V |
| Temperature range °C (from) | 150 °C |
| Digital display | yes |
| ESD compliant | yes |