ESD table trolley, sheet steel trays, loading surface 1,000 x 600 mm
Electrically conductive design. Welded tubular steel and sectional steel, electrically conductive powder-coated, slate gray RAL 7015. Screw and plug-in construction. 2 sheet steel trays with 10 mm high rim, oil-tight welded, also electrically conductive powder-coated, slate gray RAL 7015. 2 swivel and 2 fixed castors, wheels with TPE-ESD tyres (thermoplastic elastomer), electrically conductive, hubs with precision deep-groove ball bearings. Maximum comfort: Very low starting, rolling and swivel resistance. Quiet running on level floors. Non-marking tires (non-marking). Brakes on the swivel castors. Load capacity upper loading surface 200 kg.
• Total load capacity (kg): 600
• Loading surface length (mm): 1000
• Shelf width (mm): 600
• Shelf heights (mm): 270, 900
• Overall length (mm): 1197
• Overall width (mm): 609
• Overall height (mm): 900
• Shelf load capacity (kg): 200
• Tires: TPE-ESD
• Wheel size (mm): 200 x 40
• Total load capacity (kg): 600
• Loading surface length (mm): 1000
• Shelf width (mm): 600
• Shelf heights (mm): 270, 900
• Overall length (mm): 1197
• Overall width (mm): 609
• Overall height (mm): 900
• Shelf load capacity (kg): 200
• Tires: TPE-ESD
• Wheel size (mm): 200 x 40
| Item no. | WL86990 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 9401W |
| Length | 1197 mm |
| Height | 900 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | dark grey |
| Incl. battery | no |
| Type of transport device | table trolley |
| Load capacity | 600 kg |
| Tires | TPE |
| Length of the loading area | 1000 mm |
| Width of the loading area | 600 mm |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |