Bit-Check 12 Wood 1, 12-piece
Robust bit check from Wera. Bit checks provide a quick overview of the tools available. Bits that are not needed are simply put back into the assortment and do not get lost. Easy to transport, e.g. in a shirt pocket. Includes universal holder with ring magnet, which holds even heavy screws securely, and Rapidaptor, which allows the bits to be picked up without activating the sleeve. For mounting in the screwdriver or for use in the chuck of the electronic drill. Set-up, multi-component bit check for a permanently secure bit fit.
• The set-up bit checks impress with their functionality in the smallest of spaces
• Especially for wood applications
• Rapidaptor ring magnet holder for holding long and heavy screws
• The set-up bit checks impress with their functionality in the smallest of spaces
• Especially for wood applications
• Rapidaptor ring magnet holder for holding long and heavy screws
| Item no. | WL89663 |
| Model | Bit-Check 12 Wood 1 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05057423001 |
| Length | 69 mm |
| Width | 20 mm |
| Height | 65 mm |
| Length with packaging | 167 mm |
| Width with packaging | 147 mm |
| Height with packaging | 72 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 12-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |