TORX® BO bit with hole, stainless steel, TX 15 x 89 mm
High-quality stainless steel bits for internal TORX® screws. Wera stainless steel tools are made of stainless steel, which prevents unsightly extraneous rust. 1/4" hexagon, suitable for DIN ISO 1173-F 6.3 holders.
• For internal TORX® screws with locking pin
• TORX® bit with hole on the output side
• Stainless steel bits
• Solution to the extraneous rust problem: screw stainless steel to stainless steel!
• Vacuum ice-hardened
• For internal TORX® screws with locking pin
• TORX® bit with hole on the output side
• Stainless steel bits
• Solution to the extraneous rust problem: screw stainless steel to stainless steel!
• Vacuum ice-hardened
| Item no. | WL90113 |
| Model | 3867/4 TORX® BO |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05071090001 |
| Length | 89 mm |
| Width | 7 mm |
| Height | 7 mm |
| Length with packaging | 118 mm |
| Width with packaging | 35 mm |
| Height with packaging | 15 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Bit length | 89 mm |
| VDE | no |
| Screw type | TX15 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |