Torque screwdriver, 2.4-4.0 Nm, 9 x 2.4 Nm x 2.8 Nm x 3.2 Nm x 3.6 Nm x 4.0 Nm x 192 mm
VDE-insulated torque screwdriver handle with 9 mm hexagon socket; exclusively for Wera Kraftform Kompakt VDE interchangeable blades. For professional screwing/fine adjustment AND for torque-controlled screwing. Non-slip, non-overtightening torque function for right/left-hand tightening. With five selectable tightening torques right/left (2.4; 2.8; 3.2; 3.6; 4.0 Nm), which can be set extremely quickly. One fixed position (torque lock) for unlimited loosening/tightening torques. With freewheel sleeve for good guidance of the tool during the screwdriving process.
• VDE torque hand tool 7516 with 5 preset values (2.4; 2.8; 3.2; 3.6; 4.0 Nm)
• Speed: Extremely fast setting of the tightening torques
• Safe: Torque function for right/left-hand tightening that cannot be overtightened
• Torque lock function: For high loosening and tightening torques without torque
• With freewheel sleeve and holder for Wera VDE interchangeable blades
• VDE torque hand tool 7516 with 5 preset values (2.4; 2.8; 3.2; 3.6; 4.0 Nm)
• Speed: Extremely fast setting of the tightening torques
• Safe: Torque function for right/left-hand tightening that cannot be overtightened
• Torque lock function: For high loosening and tightening torques without torque
• With freewheel sleeve and holder for Wera VDE interchangeable blades
| Item no. | WL90440 |
| Model | 7516 VDE Kraftform Safe-Torque Speed |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05075876001 |
| Length | 199 mm |
| Width | 66 mm |
| Height | 36 mm |
| Length with packaging | 199 mm |
| Width with packaging | 66 mm |
| Height with packaging | 36 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | yes |
| ESD compliant | no |
| Torque | 2.4 – 4 Nm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |