TORX® BO screwdriver, TX 15 x 60 mm
High-quality Wera Micro screwdriver for precision mechanical screw connections. For TORX® safety screw connections: TORX® BO screws have a protruding tang in their drive profile. This prevents unauthorized loosening, as these screws cannot be operated with "normal" TORX® tools. Only special TORX® BO tools have a hole in which the tang is inserted. By resting the hand on the turning cap and using the fast-turning zone below the turning cap, lightning-fast twirling is possible. No more time-consuming regripping. Power zone with integrated soft zones ensures the transmission of high loosening and tightening torques. Precision zone for the correct angle of rotation for adjustment work. The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection. Take it easy tool finder with color coding according to profiles and size stamping - for finding the required tool quickly and easily.
• Kraftform Micro screwdriver for internal TORX® screws with locking pin
• Multi-component Kraftform Micro handle for fast and ergonomic screwdriving
• The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
• With hole in the TORX® profile for loosening so-called safety screw connections
• With Take it easy tool finder: color coding according to profiles and size stamping
• Kraftform Micro screwdriver for internal TORX® screws with locking pin
• Multi-component Kraftform Micro handle for fast and ergonomic screwdriving
• The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
• With hole in the TORX® profile for loosening so-called safety screw connections
• With Take it easy tool finder: color coding according to profiles and size stamping
| Item no. | WL90684 |
| Model | 2067 Elektronik TORX® BO |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05118052001 |
| Length | 157 mm |
| Width | 13 mm |
| Height | 13 mm |
| Length with packaging | 174 mm |
| Width with packaging | 64 mm |
| Height with packaging | 34 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Screw type | TX15 |
| ESD compliant | no |
| Blade length | 60 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |