Flex arm for FAE072 with clamp Ø50 MM
FAE072 is a fully flexible arm that can be easily adapted to your workbench. A clamp for mounting is included in the scope of delivery.
With a length of 1.2 m / 47 inches, it covers a larger area and, thanks to the reinforced material, ensures a longer service life by reducing the wear and tear caused by constant handling.
FAE regulates the air flow depending on the filter saturation and the number of suction hoses used.
With a length of 1.2 m / 47 inches, it covers a larger area and, thanks to the reinforced material, ensures a longer service life by reducing the wear and tear caused by constant handling.
FAE regulates the air flow depending on the filter saturation and the number of suction hoses used.
| Item no. | WL91277 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | FAE072 |
| Length | 1200 mm |
| Length with packaging | 110 mm |
| Width with packaging | 435 mm |
| Height with packaging | 605 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Reach | 1000 mm |
| Pipe diameter | 50 mm |
| Mounting type | table mounting |
| Joint colour | black |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |