Foldable stool, height-adjustable, 6 - 46 cm
• Non-slip base
• Lightweight - weighs less than 1 kg, so it can be carried without tiring
• Robust - holds up to 200 kg thanks to the fish scale structure, which increases mechanical strength, stability and safety
• Height adjustable - height range adjustable from 6 to 46 cm in one simple movement. 12 positions can be selected to suit your usage scenario and maximize your comfort
• Easy to carry - complete with a hand strap and shoulder strap for easy transportation in a compact portable size (25 x 6 cm when folded)
• Versatile - the polypropylene material is water and wipeable, making it suitable for indoor and outdoor use
• Adjustable height and easy portability makes the stool suitable for a range of jobs such as electricians and telecom engineers, as well as activities such as fishing, hiking, barbecues, picnics, queuing, gardening etc.
• Lightweight - weighs less than 1 kg, so it can be carried without tiring
• Robust - holds up to 200 kg thanks to the fish scale structure, which increases mechanical strength, stability and safety
• Height adjustable - height range adjustable from 6 to 46 cm in one simple movement. 12 positions can be selected to suit your usage scenario and maximize your comfort
• Easy to carry - complete with a hand strap and shoulder strap for easy transportation in a compact portable size (25 x 6 cm when folded)
• Versatile - the polypropylene material is water and wipeable, making it suitable for indoor and outdoor use
• Adjustable height and easy portability makes the stool suitable for a range of jobs such as electricians and telecom engineers, as well as activities such as fishing, hiking, barbecues, picnics, queuing, gardening etc.
| Item no. | WL91312 |
| Model | AV00010 |
| Manufacturer | C.K |
| Manufacturer article no. | AV00010 |
| Length | 270 mm |
| Width | 70 mm |
| Height | 267 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |