Swivel arm with double hand rest for PHSEK preheating set
RHSD provides a support point for each hand, allowing a more relaxed working posture and reducing fatigue. It is perfect for precise work processes such as placing components, soldering, working with tweezers or feeding solder.
It includes the articulated right hand rest HRR and the articulated left hand rest HRL, allowing you to work with both hands simultaneously if required.
The base plate is also designed for use with the PHSEK preheating set.
Technical data:
• Dimensions of the base: 270 x 410 mm / 10.6 x 16.2 inches
• Height: 205 mm / 8.07 inches
• Arm height: 200 mm / 7.87 inches
• Arm length: 498 mm / 19.61 inches
It includes the articulated right hand rest HRR and the articulated left hand rest HRL, allowing you to work with both hands simultaneously if required.
The base plate is also designed for use with the PHSEK preheating set.
Technical data:
• Dimensions of the base: 270 x 410 mm / 10.6 x 16.2 inches
• Height: 205 mm / 8.07 inches
• Arm height: 200 mm / 7.87 inches
• Arm length: 498 mm / 19.61 inches
| Item no. | WL91822 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | RHSD-A |
| Length | 415 mm |
| Width | 360 mm |
| Height | 205 mm |
| Length with packaging | 474 mm |
| Width with packaging | 368 mm |
| Height with packaging | 195 mm |
| Length with packaging in inches | 18.66 in |
| Width with packaging in inches | 14.49 in |
| Height with packaging in inches | 7.68 in |
| Scope of delivery | 1x base + shaft 1x HRL articulated left hand rest 1x HRR articulated right hand rest |
| Sales unit | 1 set |
| Content unit | 1 set |
| Product series | RHSD |
| Matching accessories | PHSE, PHSEK, PHSS |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |