Swivel arm with double hand rest, table mounting
The RHTD offers a support point for each hand, enables a more relaxed posture and reduces fatigue. It is perfect for precise work processes such as placing components, soldering, working with tweezers or feeding solder.
It includes the articulated right hand rest HRR and the articulated left hand rest HRL, allowing you to work with both hands simultaneously if required.
The scope of delivery includes a flange that can be easily screwed onto the workbench.
Technical data:
• Height: 205 mm / 8.1 in
• Arm length: 498.1 mm / 19.6 in
It includes the articulated right hand rest HRR and the articulated left hand rest HRL, allowing you to work with both hands simultaneously if required.
The scope of delivery includes a flange that can be easily screwed onto the workbench.
Technical data:
• Height: 205 mm / 8.1 in
• Arm length: 498.1 mm / 19.6 in
| Item no. | WL91905 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | RHTD-A |
| Length | 350 mm |
| Width | 250 mm |
| Height | 200 mm |
| Length with packaging | 474 mm |
| Width with packaging | 368 mm |
| Height with packaging | 195 mm |
| Length with packaging in inches | 18.66 in |
| Width with packaging in inches | 14.49 in |
| Height with packaging in inches | 7.68 in |
| Scope of delivery | 1x flange + shaft 1x HRL articulated left hand rest 1x HRR articulated right hand rest |
| Sales unit | 1 set |
| Content unit | 1 set |
| Product series | RHTD |
| Matching accessories | PHNEK, PHSEK, PHBEK, PHXLEK, PHBS, PHSS, PHNS, PHXLS |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |