Desoldering tip Ø1.1 S1, D530017
Make sure there is a small distance between the pin and the opening on the tip to ensure optimum air intake and easy cleaning of the cylinder.
| Item no. | WL91998 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | D530017 |
| Length | 95 mm |
| Width | 45 mm |
| Height | 5 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Product series | D530 |
| Inner diameter | 1.1 mm |
| Outer diameter | 2 mm |
| Tip shape | pencil-point |
| Tip alignment | straight |
| Matching accessories | DT530 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |