Cleanroom swabs, 163 mm, foam, cleanroom class ISO 5, 100 pieces
This ESD Foam Cleanroom Swab was developed for cleaning requirements in controlled cleanroom environments. The foam head and anti-static polypropylene shaft make this swab particularly suitable for applications such as the application and removal of solutions, as well as for cleaning low-lying areas and connections.
The long shaft design allows cleaning of areas that are difficult to reach with conventional swabs, such as O-ring grooves, pipes and recesses.
Areas of application
• Application and removal of solutions
• Cleaning of deep areas and recesses
• Cleaning O-ring grooves, pipes and joints
• Removal of particles and residues
• Cleaning of transitions and connection surfaces
• Suitable for cleanroom environments with defined cleanliness requirements
• Foam foam head with high liquid absorption
• Antistatic shaft to reduce electrostatic charge
• Thermally bonded construction - no adhesive contamination
• Low non-volatile residue (NVR) and low ionic content
• Soft and non-abrasive, suitable for delicate surfaces
• 100% polypropylene shaft with chemical resistance
• Long shaft for hard-to-reach areas
The long shaft design allows cleaning of areas that are difficult to reach with conventional swabs, such as O-ring grooves, pipes and recesses.
Areas of application
• Application and removal of solutions
• Cleaning of deep areas and recesses
• Cleaning O-ring grooves, pipes and joints
• Removal of particles and residues
• Cleaning of transitions and connection surfaces
• Suitable for cleanroom environments with defined cleanliness requirements
• Foam foam head with high liquid absorption
• Antistatic shaft to reduce electrostatic charge
• Thermally bonded construction - no adhesive contamination
• Low non-volatile residue (NVR) and low ionic content
• Soft and non-abrasive, suitable for delicate surfaces
• 100% polypropylene shaft with chemical resistance
• Long shaft for hard-to-reach areas
| Item no. | WL92103 |
| Manufacturer | DS SAFETY WEAR |
| Manufacturer article no. | DEFS740 |
| Sales unit | 1 PU |
| Content unit | 100 piece |
| Total length | 163 mm |
| Tip length | 17 mm |
| Shaft diameter | 3 mm |
| ESD compliant | yes |
| Diameter (tip) | 7 mm |
| GPSR manufacturer data | DS SafetyWear Im Rohnweiher 14 DE-53797 Lohmar www.dssafetywear.de |