Soldering tip flat blade 12.5 mm, W440025
W440025 was specially developed for stripping high-temperature wire insulation made of thermostable materials such as Teflon, Kapton, silicone rubber, etc.
The self-centring design ensures perfect alignment of the tips so that the insulation can be removed without damaging the conductors.
This cartridge series is suitable for the WS440 high-temperature wire stripper, which has an adjustable stripping gauge for selecting the stripping length.
Both cartridges are included in this part number.
The self-centring design ensures perfect alignment of the tips so that the insulation can be removed without damaging the conductors.
This cartridge series is suitable for the WS440 high-temperature wire stripper, which has an adjustable stripping gauge for selecting the stripping length.
Both cartridges are included in this part number.
| Item no. | WL92274 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | W440025 |
| Length | 155 mm |
| Width | 56 mm |
| Height | 46 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Product series | W440 |
| Matching accessories | WS440 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |