2-channel supply unit, 230 V
This control unit enables the simultaneous operation of two soldering or desoldering tools and is compatible with a total of 13 different JBC tools. Equipped with a switching power supply and optimized thermal performance, the unit ensures high efficiency, stable temperatures and an extended service life of the soldering tips in combination with the "JBC Most Efficient Soldering System" as well as integrated sleep and idle states.
• When two tools are connected, a split screen display is provided to allow clear monitoring and control of both channels.
• An integrated connection for a foot switch increases flexibility in the workflow. In addition, the USB connection allows software updates, the creation of diagrams and the management of parameters directly via the PC.
• Connections: USB-A for firmware updates, graphics and profiles; USB-B for PC communication; RJ12 for suction device/peripheral devices/robots
• Compatibility with the MSE-B, MVE-A and MNE-A modules (not compatible with MSE-A).
• Temperature accuracy: +/-3 % (when using a reference cartridge)
• At least one stand, one tool and one suitable cartridge are required for a complete working system.
• Peak power: 150 W per tool
• Voltage/resistance peak-to-ground: Meets and exceeds ANSI/ESD S20.20 and IPC J-STD-001F
• When two tools are connected, a split screen display is provided to allow clear monitoring and control of both channels.
• An integrated connection for a foot switch increases flexibility in the workflow. In addition, the USB connection allows software updates, the creation of diagrams and the management of parameters directly via the PC.
• Connections: USB-A for firmware updates, graphics and profiles; USB-B for PC communication; RJ12 for suction device/peripheral devices/robots
• Compatibility with the MSE-B, MVE-A and MNE-A modules (not compatible with MSE-A).
• Temperature accuracy: +/-3 % (when using a reference cartridge)
• At least one stand, one tool and one suitable cartridge are required for a complete working system.
• Peak power: 150 W per tool
• Voltage/resistance peak-to-ground: Meets and exceeds ANSI/ESD S20.20 and IPC J-STD-001F
| Item no. | WL92411 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | DDE-2D |
| Length | 232 mm |
| Width | 148 mm |
| Height | 120 mm |
| Length with packaging | 258 mm |
| Width with packaging | 328 mm |
| Height with packaging | 208 mm |
| Length with packaging in inches | 10.16 in |
| Width with packaging in inches | 12.91 in |
| Height with packaging in inches | 8.19 in |
| Scope of delivery | 1x control unit |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Product series | DDE |
| Power | 200 W |
| Voltage | 230 V |
| Temperature range °C | 90 – 450 °C |
| Temperature range °F | 190 – 840 °F |
| Matching accessories | MSE, MVE, MNE, PA120, AM120, HT420, AT420, T210, T210N, T245, T245N, DS360, DT530, DR560, AP250, KNE, GN, P305, CHB, FAE1, FAE1P, FAE2, FAE1 KIT1, FAE1 KIT2 |
| Temperature stability °C | 1,5 °C +/- |
| Temperature stability °F | 3 °F +/- |
| Ambient temperature | 10 – 40 °C |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |
Skip product gallery
Accessories
ESD extraction unit FAE1-2C for soldering fumes, 180 m³/h, 230 V
Regular price:
CHF 1,963.22
Available
Item No.
WL84881
Manufacturer No.
FAE1-2C
MSE module, electric desoldering pump
Regular price:
CHF 835.95
Available
Item No.
WL84015
Manufacturer No.
MSE-B
DT530-A angled desoldering iron
Regular price:
CHF 696.62
Available
Item No.
WL84013
Manufacturer No.
DT530-A
ESD extraction kit FAE1-1K2B for soldering fumes, for 2 workstations, 180 m³/h, 120 V
Regular price:
CHF 2,723.18
Available soon
Item No.
WL83780
Manufacturer No.
FAE1-1K2D
Nitrogen measuring and control system KNE-B for DDE, DME and HDE control units
Regular price:
CHF 1,298.26
Available
Item No.
WL71764
Manufacturer No.
KNE-B
ESD extraction unit FAE2-5B for soldering fumes, for 2 workstations, 290 m³/h, 230 V
Regular price:
CHF 4,623.07
Available
Item No.
WL46829
Manufacturer No.
FAE2-5B
Adjustable desoldering tweezers for C420 soldering tips, AT420-A
Regular price:
CHF 272.32
Available soon
Item No.
WL46473
Manufacturer No.
AT420-A
Micro desoldering tweezers, adjustable, AM120-A
Regular price:
CHF 265.99
Available
Item No.
WL45639
Manufacturer No.
AM120-A
Nitrogen soldering iron 20 W, T210-NA
Regular price:
CHF 195.06
Available
Item No.
WL39038
Manufacturer No.
T210-NA
Nitrogen flow controller MNE-A for DDE, DME and HDE control units
Regular price:
CHF 1,025.95
Available soon
Item No.
WL35817
Manufacturer No.
MNE-A
ESD Soldering gun for modular stations, AP250-B
Regular price:
CHF 310.32
Available
Item No.
WL32736
Manufacturer No.
AP250-B
Pedal P-305 with connection box, foot switch for JBC supply units
Regular price:
CHF 404.49
Available soon
Item No.
WL28088
Manufacturer No.
P-305
Favorite
Desoldering iron for DI-2A / DD-2A / DM-2A, DR560-A
Regular price:
CHF 639.63
Available
Item No.
WL25143
Manufacturer No.
DR560-A
Desoldering iron for MD 2964/2965 or DS-2A/DV-2A, DS360-A
Regular price:
CHF 639.63
Available soon
Item No.
WL25142
Manufacturer No.
DS360-A
Nitrogen generator GN-A, module for N² production
Regular price:
CHF 3,103.16
Available
Item No.
WL25092
Manufacturer No.
GN-A
Nitrogen soldering iron, AD 2245-170 / T245-NA
Regular price:
CHF 217.85
Available
Item No.
WL23677
Manufacturer No.
T245-NA
Adapter CHB for direct connection of soldering irons to DDE / DME / HDE stations
Regular price:
CHF 60.68
Available soon
Item No.
WL19555
Manufacturer No.
CHB-B
Micro desoldering tweezers for modular stations, PA120-A
Regular price:
CHF 221.66
Available
Item No.
WL18195
Manufacturer No.
PA120-A
Desoldering tweezers 2 x 50 W, HT420-A
Regular price:
CHF 221.66
Available
Item No.
WL13302
Manufacturer No.
HT420-A
Favorite
Soldering iron 50 W, T245-A
Regular price:
CHF 89.93
Available
Item No.
WL13283
Manufacturer No.
T245-A
Favorite
Soldering iron T210-A for all supply units, from AD-2200, T210-A / AD 2210
Regular price:
CHF 89.93
Available
Item No.
WL13282
Manufacturer No.
T210-A