Soldering iron for B.IRON
B.NANO is the perfect tool for high-precision soldering in hard-to-reach places.
The short distance between tip and handle ensures exceptional control for delicate work, and its unparalleled freedom of movement optimizes working under a magnifying glass or in places away from the workbench.
It can handle up to 120 small SMD solder joints per battery charge.
• Weighing only 32 g, this tool is specially designed for comfort and precision.
• Fully compatible with the C115 cartridge range.
• Energy saving mode that can be activated by putting on the cap.
• Pen-style clip for easy portability and constant reach.
• JBC's intelligent heat management ensures extremely fast temperature recovery, reaching 350 °C in less than 3 seconds.
• Temperature accuracy is +/- 3% when using the reference cartridge
• You can remotely control the tool and configure the parameters from any device with Bluetooth via the app
• Charging time: 30 minutes
• Cartridges are not included
The short distance between tip and handle ensures exceptional control for delicate work, and its unparalleled freedom of movement optimizes working under a magnifying glass or in places away from the workbench.
It can handle up to 120 small SMD solder joints per battery charge.
• Weighing only 32 g, this tool is specially designed for comfort and precision.
• Fully compatible with the C115 cartridge range.
• Energy saving mode that can be activated by putting on the cap.
• Pen-style clip for easy portability and constant reach.
• JBC's intelligent heat management ensures extremely fast temperature recovery, reaching 350 °C in less than 3 seconds.
• Temperature accuracy is +/- 3% when using the reference cartridge
• You can remotely control the tool and configure the parameters from any device with Bluetooth via the app
• Charging time: 30 minutes
• Cartridges are not included
| Item no. | WL92434 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | BN-B |
| Length with packaging | 220 mm |
| Width with packaging | 75 mm |
| Height with packaging | 30 mm |
| Length with packaging in inches | 8.66 in |
| Width with packaging in inches | 2.95 in |
| Height with packaging in inches | 1.18 in |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Product series | B.IRON |
| Power | 15 W |
| Voltage | 7.4 V |
| Fuse | 120 A |
| Temperature range °C | 100 – 450 °C |
| Temperature range °F | 210 – 840 °F |
| Matching accessories | C115 Kartuschen, BCB - Ladestation B.IRON, H2464 Halterung, H2465 Halterung |
| Ambient temperature | 10 – 50 °C |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |
Skip product gallery
Accessories
B-Iron soldering station with B.IRON tweezers, with portable display
Regular price:
CHF 1,043.04
Available soon
Item No.
WL92414
Manufacturer No.
BIP-5B
Soldering tip chisel special shape, 1.8mm, C115P012
Regular price:
CHF 155.25
Available soon
Item No.
WL83281
Manufacturer No.
C115P012
Soldering/Desoldering Tip for Nano Soldering Iron NT115
Regular price:
CHF 79.50
Available soon
Item No.
WL69754
Manufacturer No.
C115132
Soldering tip chisel shaped 2 x 0.35 mm, C115131
Regular price:
CHF 79.50
Available soon
Item No.
WL46352
Manufacturer No.
C115131
Chisel-shaped soldering tip, 6 x 1 mm, C115115
Regular price:
CHF 60.55
Available soon
Item No.
WL46351
Manufacturer No.
C115115
Knife-shaped soldering tip, B: 2.8 mm, C115129
Regular price:
CHF 79.50
Available soon
Item No.
WL46284
Manufacturer No.
C115129
Blade-shaped soldering tip, B: 3.8 mm, C115111
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL46249
Manufacturer No.
C115111
Blade-shaped soldering tip, 2.5 x 0.3 mm, C115212
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45912
Manufacturer No.
C115212
Favorite
Chisel-shaped soldering tip, 1 x 0.3 mm, C115213
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45689
Manufacturer No.
C115213
Favorite
Knife-shaped soldering tip, 1 x 0.2 mm, C115120
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45582
Manufacturer No.
C115120
Soldering tip chisel-shaped, 1 x 0.2 mm, C115125
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45432
Manufacturer No.
C115125
Favorite
Soldering tip conical bent, D: 0.1 mm, C115124
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45356
Manufacturer No.
C115124
Favorite
Chisel-shaped soldering tip, 1.3 x 0.3 mm, C115221
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45355
Manufacturer No.
C115221
Conical soldering tip, D: 0.5 mm, C115106
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45170
Manufacturer No.
C115106
Soldering tip bevelled, D: 1 mm, C115127
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45074
Manufacturer No.
C115127
Soldering tip bevelled, D: 0.6 mm, C115109
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45041
Manufacturer No.
C115109
Favorite
Soldering tip concave, D: 0.1 mm, C115128
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45039
Manufacturer No.
C115128
Chisel-shaped soldering tip, 1.6 x 0.3 mm, C115222
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45017
Manufacturer No.
C115222
Favorite
Chisel-shaped soldering tip, 2.4 x 0.6 mm, C115223
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45013
Manufacturer No.
C115223
Chisel-shaped soldering tip, 1.8 x 0.5 mm, C115214
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL45012
Manufacturer No.
C115214
Favorite
Chisel-shaped soldering tip, 1.8 x 0.5 mm, C115114
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44956
Manufacturer No.
C115114
Favorite
Soldering tip conical bent, D: 0.1 mm, C115118
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44725
Manufacturer No.
C115118
Favorite
Soldering tip conical bent, D: 0.5 mm, C115110
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44724
Manufacturer No.
C115110
Favorite
Soldering tip conical bent, D: 0.3 mm, C115105
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44723
Manufacturer No.
C115105
Chisel-shaped soldering tip, 0.2 x 0.1 mm, C115116
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44722
Manufacturer No.
C115116
Favorite
Chisel-shaped soldering tip, 1 x 0.3 mm, C115113
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44721
Manufacturer No.
C115113
Favorite
Soldering tip chisel-shaped, 0.6 x 0.3 mm, C115108
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44720
Manufacturer No.
C115108
Favorite
Soldering tip conical, D: 0.8 mm, C115107
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44719
Manufacturer No.
C115107
Soldering tip blade-shaped, 3.5 x 0.7 mm, C115211
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44510
Manufacturer No.
C115211
Soldering tip conical, D: 0.1 mm, C115126
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44504
Manufacturer No.
C115126
Favorite
Knife-shaped soldering tip, 2.5 x 0.3 mm, C115112
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL44503
Manufacturer No.
C115112
Favorite
Soldering tip conical, D: 0.1 mm, C115101
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL43555
Manufacturer No.
C115101
Chisel-shaped soldering tip, 0.4 x 0.2 mm, C115117
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL43554
Manufacturer No.
C115117
Favorite
Conical soldering tip, D: 0.3 mm, C115103
Regular price:
CHF 52.98
Available soon
Item No.
WL43553
Manufacturer No.
C115103