Portable display 8.6" for B.IRON
The device has an 8.6-inch glass display and an integrated Android operating system, which enables structured and clear operation.
The latest version of the B.IRON app is installed for configuring and controlling the system. An integrated 5000 mAh battery and 64 GB of internal memory (ROM) are available for mobile use, for example for storing process and soldering data.
If required, the display can be operated directly from the USB port and charged at the same time using the USB cable supplied.
Technical data
• Screen size: 8.6"
• Operating system: Android 14
• Connectivity: Bluetooth 5.0
• Storage capacity (ROM): 64 GB
• Working memory (RAM): 4 GB
• Battery: Li-Ion 3.7 V / 5000 mAh
• Charging current: 5 V / 2 A
Weight and dimensions
• 630 g (1.39 lb)
• 850 g (1.87 lb)
• 380 x 160 x 85 mm
The latest version of the B.IRON app is installed for configuring and controlling the system. An integrated 5000 mAh battery and 64 GB of internal memory (ROM) are available for mobile use, for example for storing process and soldering data.
If required, the display can be operated directly from the USB port and charged at the same time using the USB cable supplied.
Technical data
• Screen size: 8.6"
• Operating system: Android 14
• Connectivity: Bluetooth 5.0
• Storage capacity (ROM): 64 GB
• Working memory (RAM): 4 GB
• Battery: Li-Ion 3.7 V / 5000 mAh
• Charging current: 5 V / 2 A
Weight and dimensions
• 630 g (1.39 lb)
• 850 g (1.87 lb)
• 380 x 160 x 85 mm
| Item no. | WL92436 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | PDS-C |
| Length with packaging | 380 mm |
| Width with packaging | 160 mm |
| Height with packaging | 85 mm |
| Length with packaging in inches | 14.96 in |
| Width with packaging in inches | 6.3 in |
| Height with packaging in inches | 3.35 in |
| Scope of delivery | 1x PDS Portable Display 8.6" 1x USB-A to USB-C cable |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Matching accessories | BCB |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |