CT5 C7 Weller soldering tip chisel shape 370°C, 3.2 mm
The CT5 C7 soldering tip from Weller's CT5 series is suitable for the W 61 handpiece and works reliably at 370 °C.
The straight chisel-shaped tip with a width of 3.2 mm enables precise application of soldering material and ensures clean, exact solder joints.
Thanks to its robust workmanship and handy size, the tip is ideal for professional soldering work on electronic components.
The straight chisel-shaped tip with a width of 3.2 mm enables precise application of soldering material and ensures clean, exact solder joints.
Thanks to its robust workmanship and handy size, the tip is ideal for professional soldering work on electronic components.
| Item no. | WL16762 |
| Model | CT5 C7 |
| Manufacturer | WELLER |
| Manufacturer article no. | 4CT5C7-1 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Product series | CT5 series |
| Type of tip | HM |
| Tip series | CT5 |
| Tip width | 3.2 mm |
| Tip width in inches | 0.126 in |
| Tip shape | chisel-shaped |
| Tip alignment | straight |
| Tip temperature | 370 °C |
| Matching handpiece | W 61 |
| Matching handpiece | W 61 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |