LT GW2 Weller soldering tip, solder deposit tip 45°, Ø 3.5 mm
LT series soldering tip for WP80 / WSP80 / MPR80 / FE75 soldering irons
⦁ with groove
⦁ D = 3.5 mm, L = 18 mm
⦁Tip use: for QFP/PLCC
⦁Tip orientation: beveled
• Universal SMT and THT tasks
• For good performance
• A large, cost-effective range of tips is available for very good results.
• Solid iron-coated copper for maximum durability and longevity.
• Also suitable for LR 21 with adapter T0058720781 (WL20284)
• Heating time: 10 sec from 50°C to 350°C
• Components Size: S-M
⦁ with groove
⦁ D = 3.5 mm, L = 18 mm
⦁Tip use: for QFP/PLCC
⦁Tip orientation: beveled
• Universal SMT and THT tasks
• For good performance
• A large, cost-effective range of tips is available for very good results.
• Solid iron-coated copper for maximum durability and longevity.
• Also suitable for LR 21 with adapter T0058720781 (WL20284)
• Heating time: 10 sec from 50°C to 350°C
• Components Size: S-M
| Item no. | WL27815 |
| Model | LT GW2 |
| Manufacturer | WELLER |
| Manufacturer article no. | T0054451199 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Diameter | 4.6 mm |
| Incl. battery | no |
| Tip series | LT |
| Heating element technology | Silver Line |
| Tip length | 18 mm |
| Tip width | 3.5 mm |
| Tip thickness | 4.8 mm |
| Tip applications | • for QFP/PLCC |
| Tip shape | bevelled round |
| Tip alignment | sloped |
| Matching handpiece | FE 75 LR 21 TCPS WP 80 WSP 80 WXP 80 |
| Matching handpiece | WSP 80, WP 80, LR 21, FE 75, WXP 80, TCPS |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |