Tool bag "Compact", 14 pieces
Tool bag "Compact" Equipped with twelve KNIPEX tools, a total of 13 brand-name tools, some of them VDE-tested according to DIN EN 60900. Compact tool bag for the service technician. As an insert bag suitable for: "Basic" 00 21 05 LE, "BIG Basic Move" 00 21 06 LE, "BIG Twin Move" 00 21 41 LE, "BIG Twin" 00 21 42 LE, "BIG Twin Move RED" 98 99 15 LE and other common tool cases. With 8 tool pockets and 7 tool loops. Rear loop for attaching to a trolley. Made of durable polyester fabric, with zipper. Outside dimensions (W x H x D): 410 x 60 x 290 mm. Scope of delivery: 1 x 12 40 200 KNIPEX self-adjusting wire stripper (0.03 - 10.0 mm²), 1 x 98 52 KNIPEX cable knife, 1 x 97 53 04 KNIPEX self-adjusting crimping tool for wire end sleeves with side entry (0.08 - 10 + 16 mm²), 1 x 87 01 250 KNIPEX Cobra® high-tech water pump pliers, 1 x 98 24 02 SL KNIPEX screwdriver (Slim) for Phillips® (PH2) cross-slotted head screws, 1 x 98 25 01 SL KNIPEX screwdriver (Slim) for Pozidriv® (PZ 1) cross-slotted head screws, 1 x 98 25 02 SL KNIPEX screwdriver (Slim) for cross-slotted head screws Pozidriv® (PZ 2), 1 x 98 20 35 SL KNIPEX screwdriver (Slim) for slotted head screws (3.5 mm), 1 x 13 86 200 KNIPEX electrical installation pliers (Ø 15 mm / 50 mm²), 1 x 16 95 01 SB KNIPEX ErgoStrip® universal stripping tool (Ø 8.0 - 13.0 mm), 1 x 70 06 160 KNIPEX side cutters, 1 x 78 06 125 KNIPEX Electronic Super Knips® VDE (For the finest cutting work),
• Compact tool bag for the service technician
• As an insert bag suitable for: "Basic" 00 21 05 LE, "BIG Basic Move" 00 21 06 LE, "BIG Twin Move" 00 21 41 LE, "BIG Twin" 00 21 42 LE, "BIG Twin Move RED" 98 99 15 LE and other common tool cases
• With 8 tool pockets and 7 tool loops
• Rear loop for attaching to a trolley
• Made of durable polyester fabric, with zip fastener
• Outside dimensions (W x H x D): 410 x 60 x 290 mm
• Compact tool bag for the service technician
• As an insert bag suitable for: "Basic" 00 21 05 LE, "BIG Basic Move" 00 21 06 LE, "BIG Twin Move" 00 21 41 LE, "BIG Twin" 00 21 42 LE, "BIG Twin Move RED" 98 99 15 LE and other common tool cases
• With 8 tool pockets and 7 tool loops
• Rear loop for attaching to a trolley
• Made of durable polyester fabric, with zip fastener
• Outside dimensions (W x H x D): 410 x 60 x 290 mm
| Item no. | WL50856 |
| Model | 00 21 11 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 00 21 11 |
| Length | 410 mm |
| Width | 296 mm |
| Height | 61 mm |
| Length with packaging | 410 mm |
| Width with packaging | 296 mm |
| Height with packaging | 61 mm |
| Volume with packaging | 10.08 dm³ |
| Scope of delivery | 1 x 98 52 1 x 98 24 02 SL / 1 x 98 25 01 SL / 1 x 98 25 02 SL / 1 x 98 20 35 SL / 1 x 12 40 200 / 1 x 13 86 200 / 1 x 16 95 01 SB / 1 x 70 06 160 1 x 78 06 125 / 1 x 97 53 04 1 x 87 01 250 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | Kompakt |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 3.205 kg |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |