Weller Xcelite 5/16" x 3" magnetic socket wrench
The Weller® Xcelite® 5/16" x 3" magnetic socket wrench is made of chrome vanadium steel to ensure longer product life.
• High performance for IC pins, cables and wire harnesses
• Maximum durability
• Cuts soft wires up to 14 AWG (1.6 mm) flush
• High quality carbon steel
• Non-glare black finish
• Lightweight construction
• ESD safe
• High performance for IC pins, cables and wire harnesses
• Maximum durability
• Cuts soft wires up to 14 AWG (1.6 mm) flush
• High quality carbon steel
• Non-glare black finish
• Lightweight construction
• ESD safe
| Item no. | WL92805 |
| Model | Classic Series |
| Manufacturer | WELLER |
| Manufacturer article no. | 10MN |
| Length | 155.6 mm |
| Length with packaging | 170.18 mm |
| Width with packaging | 31.75 mm |
| Height with packaging | 52.07 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | Amber |
| ESD compliant | no |
| Blade diameter | 7.9 mm |
| Blade length | 76.2 mm |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Straße 2 DE-74354 Besigheim www.weller-tools.com |